تهران، خیابان شریعتی، خیابان هویزه، پلاک 3، واحد 2
مشاوره رایگان با کارشناسان ولز
09129722169 - 02188740922

چرا سی ان سی ها به وجود آمدند؟

کنترل عددی یا NC به ماشینی گفته می شود که توسط دستورهایی برنامه ریزی شده که به ماشین داده می شود به طور اتوماتیک کار می کند. حال اگر این دستورات با استفاده از رایانه هایی که توانایی اجرای فرامین کنترلی ماشین آلات را دارند داده شود به آن کنترل عددی رایانه ای یا CNC می گویند.

در دستگاه های سی ان سی طراحی یک قطعه به صورت اتوماتیک و با استفاده از برنامه ای که به ماشین داده شده، ساخته می شود. برای مدل سازی این قطعات از نرم افزارهای طراحی به کمک رایانه یا CAD استفاده می کنند سپس با استفاده از نرم افزار تولید به کمک رایانه یا CAM به دستورات جهت تولید قطعه تبدیل می شود. این دستورات به ماشین CNC ارسال شده و اجرا می گردد.

تفاوت دستگاه‌های CNC با  NC

ماشین های NC از سخت افزارهایی که بر پایه مدارهای دیجیتالی هستند استفاده می کنند اما دستگاه CNC یک سری میکروماشین دارد که برای کنترل ماشین به کار می گیرد و بخش سخت افزاری را تا حد امکان حذف کرده است. در واقع CNC مبتنی بر نرم افزار می باشد و همین امر باعث می شود نسبت به NC انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد به خصوص که برنامه ورودی در سی ان سی ها یک سری کد هستند که به راحتی قابل تصحیح یا تغییر می باشند.

تاریخچه سی ان سی ها

با پیشرفت صنعت هوا فضا بعد از جنگ جهانی دوم، این ضرورت پیش آمد که قطعات مربوط به این صنعت باید به صورت دقیق ساخته شوند. اولین فردی که با نیروی هوایی آمریکا جهت تولید اولین دستگاه NC قرارداد بست جان پارسانگ از شرکت پارسونز بود که این کار را در سال 1950 آغاز نمود. بعد از ساخت اولین دستگاه توسط پارسانگ موسسه ام آی تی آمریکا بیش از 100 نفر از بهترین مهندسان جهان را در قالب یک گروه تشکیل داد و بعد از گذشت دو سال یعنی در سال 1952 سری کامل تری از دستگاه اول را تولید کرد. این دستگاه سه محور کنترلی داشت ضمن اینکه دقت، قدرت و سرعت بالایی نیز داشت که آن را NC نامیدند.

بعد از انتشار انبوه از دستگاه هم زمان صنعت کامپیوتر نیز رشد به سزایی کرد و باعث شد محققان به این فکر بیفتند که می توانند دستگاه NC را طوری ارتقا دهند که از تلفیقی از صنعت کامپیوتری هم باشد. به طوری که دستگاه ها به وسیله کامپیوتر کنترل شوند. در ادامه این توسعه مهندسان از سراسر دنیا در شرکت ام آی تی گرد هم آمدند و زبان موردنظر برای کنترل دستگاه CNC را تولید نموند که به آن جی کد گفته شد. کاربر دستگاه با استفاده از این جی کد ها دستورات لازم برای حرکت مناسب دستگاه را به آن می فرستاد. با این کار سرعت و دقت دستگاه به شکل چشم گیری افزایش یافت.

حال با پیشرفت تکنولوژی، نرم افزارهایی مانند SolidWorks به میان آمده اند. این نرم افزار که توسط شرکت داسو سیستم منتشر شده است کار مدل سازی قطعات صنعتی را با دقت و سرعت هرچه تمام به شکل گرافیکی انجام می دهد و تقریبا می شود گفت نیاز برنامه نویسی سی ان سی با جی کدها را برطرف نموده است.

نحوه کار دستگاه سی ان سی را به می توانید در این مقاله بخوانید.